WP File Manager - en to id_ID translation catalogue (171 entries)

en: ->  It will ban particular users by just putting their ids seprated by commas(,). If user is Ban then they will not able to access wp file manager on front end.
id_ID: -> Ini akan melarang pengguna tertentu dengan hanya menempatkan id mereka dipisahkan dengan koma (,). Jika pengguna Ban maka mereka tidak akan dapat mengakses pengelola file wp di ujung depan.

en: -> * for all operations and to allow some operation you can mention operation name as like, allowed_operations="upload,download". Note: seprated by comma(,). Default: *
id_ID: -> * untuk semua operasi dan untuk mengizinkan beberapa operasi, Anda dapat menyebutkan nama operasi seperti, allow_operations="upload,download". Catatan: dipisahkan dengan koma (,). default: *

en: -> File Manager Theme. Default: Light
id_ID: -> Tema Manajer File. default: Light

en: -> File Modified or Create date format. Default: d M, Y h:i A
id_ID: -> File Dimodifikasi atau Buat format tanggal. default: d M, Y h:i A

en: -> File manager Language. Default: English(en)
id_ID: -> Bahasa pengelola file. default: English(en)

en: -> Filemanager UI View. Default: grid
id_ID: -> Tampilan UI Manajer File. default: grid

en: -> Here "test" is the name of folder which is located on root directory, or you can give path for sub folders as like "wp-content/plugins". If leave blank or empty it will access all folders on root directory. Default: Root directory
id_ID: -> Di sini "test" adalah nama folder yang terletak di direktori root, atau Anda dapat memberikan path untuk sub folder seperti "wp-content/plugins". Jika dibiarkan kosong atau kosong itu akan mengakses semua folder di direktori root. default: Root directory

en: -> It will allow all roles to access file manager on front end or You can simple use for particular user roles as like allowed_roles="editor,author" (seprated by comma(,))
id_ID: -> Ini akan memungkinkan semua peran mengakses pengelola file di ujung depan atau Anda dapat menggunakan sederhana untuk peran pengguna tertentu seperti allow_roles="editor,author" (dipisahkan dengan koma (,))

en: -> It will lock mentioned in commas. you can lock more as like ".php,.css,.js" etc. Default: Null
id_ID: -> Ini akan mengunci disebutkan dalam koma. Anda dapat mengunci lebih banyak seperti ".php,.css,.js" dll. default: Null

en: -> for access to read files permission, note: true/false, default: true
id_ID: -> untuk akses izin membaca file, catatan: true/false, default: true

en: -> for access to write files permissions, note: true/false, default: false
id_ID: -> untuk akses untuk menulis izin file, catatan: true/false, default: false

en: -> it will hide mentioned here. Note: seprated by comma(,). Default: Null
id_ID: -> itu akan menyembunyikan yang disebutkan di sini. Catatan: dipisahkan dengan koma (,). default: Null

en: <code>[wp_file_manager]</code> -> It will show file manager on front end. But only Administrator can access it and will control from file manager settings.
id_ID: <code>[wp_file_manager]</code> -> Ini akan menampilkan pengelola file di ujung depan. Tetapi hanya Administrator yang dapat mengaksesnya dan akan mengontrol dari pengaturan pengelola file.

en: <code>[wp_file_manager_admin]</code> -> It will show file manager on front end. You can control all settings from file manager settings. It will work same as backend WP File Manager.
id_ID: <code>[wp_file_manager_admin]</code> -> Ini akan menampilkan pengelola file di ujung depan. Anda dapat mengontrol semua pengaturan dari pengaturan pengelola file. Ini akan bekerja sama dengan backend WP File Manager.

en: <span class="fm_console_error">Nothing selected for backup</span>
id_ID: <span class="fm_console_error">Tidak ada yang dipilih untuk cadangan</span>

en: <span class="fm_console_error">Others backup failed.</span>
id_ID: <span class="fm_console_error">Pencadangan lainnya gagal.</span>

en: <span class="fm_console_error">Plugins backup failed.</span>
id_ID: <span class="fm_console_error">Pencadangan plugin gagal.</span>

en: <span class="fm_console_error">Security Issue.</span>
id_ID: <span class="fm_console_error">Masalah Keamanan.</span>

en: <span class="fm_console_error">Themes backup failed.</span>
id_ID: <span class="fm_console_error">Pencadangan tema gagal.</span>

en: <span class="fm_console_error">Unable to create database backup.</span>
id_ID: <span class="fm_console_error">Tidak dapat membuat cadangan basis data.</span>

en: <span class="fm_console_error">Uploads backup failed.</span>
id_ID: <span class="fm_console_error">Upload cadangan gagal.</span>

en: <span class="fm_console_success">All Done</span>
id_ID: <span class="fm_console_success">Semua Selesai</span>

en: <span class="fm_console_success">Database backup done.</span>
id_ID: <span class="fm_console_success">Pencadangan database selesai.</span>

en: <span class="fm_console_success">Others backup done.</span>
id_ID: <span class="fm_console_success">Pencadangan lainnya selesai.</span>

en: <span class="fm_console_success">Plugins backup done.</span>
id_ID: <span class="fm_console_success">Pencadangan plugin selesai.</span>

en: <span class="fm_console_success">Themes backup done.</span>
id_ID: <span class="fm_console_success">Pencadangan tema selesai.</span>

en: <span class="fm_console_success">Uploads backup done.</span>
id_ID: <span class="fm_console_success">Upload backup selesai.</span>

en: Action
id_ID: Tindakan

en: Actions upon selected backup(s)
id_ID: Tindakan pada cadangan yang dipilih

en: Admin can restrict actions of any user. Also hide files and folders and can set different - different folders paths for different users.
id_ID: Admin dapat membatasi tindakan pengguna mana pun. Juga menyembunyikan file dan folder dan dapat mengatur jalur folder yang berbeda - beda untuk pengguna yang berbeda.

en: Admin can restrict actions of any userrole. Also hide files and folders and can set different - different folders paths for different users roles.
id_ID: Admin dapat membatasi tindakan peran pengguna apa pun. Juga menyembunyikan file dan folder dan dapat mengatur berbeda - jalur folder yang berbeda untuk peran pengguna yang berbeda.

en: After enable trash, your files will go to trash folder.
id_ID: Setelah mengaktifkan sampah, file Anda akan masuk ke folder sampah.

en: After enabling this all files will go to media library.
id_ID: Setelah mengaktifkan ini semua file akan masuk ke perpustakaan media.

en: Are you sure want to remove selected backup(s)?
id_ID: Apakah Anda yakin ingin menghapus cadangan yang dipilih?

en: Are you sure you want to delete this backup?
id_ID: Anda yakin ingin menghapus cadangan ini?

en: Are you sure you want to restore this backup?
id_ID: Apakah Anda yakin ingin memulihkan cadangan ini?

en: Backup / Restore
id_ID: Cadangkan / Pulihkan

en: Backup Date
id_ID: Tanggal Cadangan

en: Backup Now
id_ID: Cadangkan Sekarang

en: Backup Options:
id_ID: Opsi Cadangan:

en: Backup data (click to download)
id_ID: Cadangan data (klik untuk mengunduh)

en: Backup files will be under
id_ID: File cadangan akan berada di bawah

en: Backup is running, please wait
id_ID: Pencadangan sedang berjalan, harap tunggu

en: Backup not found!
id_ID: Cadangan tidak ditemukan!

en: Backup removed successfully!
id_ID: Cadangan berhasil dihapus!

en: Backup successfully deleted.
id_ID: Cadangan berhasil dihapus.

en: Backups removed successfully!
id_ID: Cadangan berhasil dihapus!

en: Ban
id_ID: Melarang

en: Browser and OS (HTTP_USER_AGENT)
id_ID: Peramban dan OS (HTTP_USER_AGENT)

en: Buy PRO
id_ID: Beli PRO

en: Buy Pro
id_ID: Beli Pro

en: Cancel
id_ID: Membatalkan

en: Change Theme Here:
id_ID: Ubah Tema Di Sini:

en: Code-editor View
id_ID: Tampilan editor kode

en: Confirm
id_ID: Konfirmasi

en: Copy files or folders
id_ID: Salin file atau folder

en: Currently no backup(s) found.
id_ID: Saat ini tidak ada cadangan yang ditemukan.

en: DELETE FILES
id_ID: HAPUS FILE

en: Dark
id_ID: Gelap

en: Database Backup
id_ID: Cadangan Basis Data

en: Database backup done on date
id_ID: Pencadangan basis data dilakukan pada tanggal

en: Database backup restored successfully.
id_ID: Cadangan basis data berhasil dipulihkan.

en: Default
id_ID: default

en: Default:
id_ID: default:

en: Delete
id_ID: Menghapus

en: Deselect
id_ID: Batalkan pilihan

en: Dismiss this notice.
id_ID: Tutup pemberitahuan ini.

en: Donate
id_ID: Menyumbangkan

en: Download Files Logs
id_ID: Unduh File Log

en: Download files
id_ID: Unduh file

en: Duplicate or clone a folder or file
id_ID: Gandakan atau klon folder atau file

en: Edit Files Logs
id_ID: Edit File Log

en: Edit a file
id_ID: Mengedit file

en: Enable Files Upload to Media Library?
id_ID: Aktifkan Unggah File ke Pustaka Media?

en: Enable Trash?
id_ID: Aktifkan Sampah?

en: Existing Backup(s)
id_ID: Cadangan yang Ada

en: Extract archive or zipped file
id_ID: Ekstrak arsip atau file zip

en: File Manager - Shortcode
id_ID: Manajer File - Kode Pendek

en: File Manager - System Properties
id_ID: Manajer File - Properti Sistem

en: File Manager Root Path, you can change according to your choice.
id_ID: File Manager Root Path, bisa anda ubah sesuai pilihan anda.

en: File Manager has a code editor with multiple themes. You can select any theme for code editor. It will display when you edit any file. Also you can allow fullscreen mode of code editor.
id_ID: File Manager memiliki editor kode dengan banyak tema. Anda dapat memilih tema apa saja untuk editor kode. Ini akan ditampilkan ketika Anda mengedit file apa pun. Anda juga dapat mengizinkan mode layar penuh editor kode.

en: File Operations List:
id_ID: Daftar Operasi File:

en: File doesn't exist to download.
id_ID: File tidak ada untuk diunduh.

en: Files Backup
id_ID: Pencadangan File

en: Gray
id_ID: Abu-abu

en: Help
id_ID: Tolong

en: Here admin can give access to user roles to use filemanager. Admin can set Default Access Folder and also control upload size of filemanager.
id_ID: Di sini admin dapat memberikan akses ke peran pengguna untuk menggunakan filemanager. Admin dapat mengatur Default Access Folder dan juga mengontrol ukuran upload filemanager.

en: Info of file
id_ID: Info berkas

en: Invalid Security Code.
id_ID: Kode keamanan salah.

en: Last Log Message
id_ID: Pesan Log Terakhir

en: Light
id_ID: Cahaya

en: Logs
id_ID: Log

en: Make directory or folder
id_ID: Buat direktori atau folder

en: Make file
id_ID: Buat file

en: Maximum file upload size (upload_max_filesize)
id_ID: Ukuran unggahan file maksimum (upload_max_filesize)

en: Memory Limit (memory_limit)
id_ID: Batas Memori (memory_limit)

en: Missing backup id.
id_ID: ID cadangan tidak ada.

en: Missing parameter type.
id_ID: Jenis parameter tidak ada.

en: Missing required parameters.
id_ID: Parameter yang diperlukan tidak ada.

en: No Thanks
id_ID: Tidak, terima kasih

en: No log message
id_ID: Tidak ada pesan log

en: No logs found!
id_ID: Tidak ada log yang ditemukan!

en: Note:
id_ID: catatan:

en: Note: These are demo screenshots. Please buy File Manager pro to Logs functions.
id_ID: Catatan: Ini adalah screenshot demo. Silakan beli File Manager pro ke fungsi Log.

en: Note: This is just a demo screenshot. To get settings please buy our pro version.
id_ID: Catatan: Ini hanya tangkapan layar demo. Untuk mendapatkan pengaturan, silakan beli versi pro kami.

en: OK
id_ID: baik

en: Ok
id_ID: Baik

en: Others (Any other directories found inside wp-content)
id_ID: Lainnya (Direktori lain yang ditemukan di dalam wp-content)

en: Others backup done on date
id_ID: Pencadangan lainnya dilakukan pada tanggal

en: Others backup restored successfully.
id_ID: Cadangan lainnya berhasil dipulihkan.

en: PHP version
id_ID: versi PHP

en: Parameters:
id_ID: Parameter:

en: Paste a file or folder
id_ID: Tempel file atau folder

en: Please Enter Email Address.
id_ID: Silahkan Masukkan Alamat Email.

en: Please Enter First Name.
id_ID: Silahkan Masukkan Nama Depan.

en: Please Enter Last Name.
id_ID: Silakan Masukkan Nama Belakang.

en: Please change this carefully, wrong path can lead file manager plugin to go down.
id_ID: Harap ubah ini dengan hati-hati, jalur yang salah dapat menyebabkan plugin pengelola file turun.

en: Plugins
id_ID: Plugin

en: Plugins backup done on date
id_ID: Pencadangan plugin dilakukan pada tanggal

en: Plugins backup restored successfully.
id_ID: Pencadangan plugin berhasil dipulihkan.

en: Post maximum file upload size (post_max_size)
id_ID: Posting ukuran unggah file maksimum (post_max_size)

en: Preferences
id_ID: Preferensi

en: Privacy Policy
id_ID: Kebijakan pribadi

en: Public Root Path
id_ID: Jalur Akar Publik

en: RESTORE FILES
id_ID: KEMBALIKAN FILE

en: Remove or delete files and folders
id_ID: Hapus atau hapus file dan folder

en: Rename a file or folder
id_ID: Ganti nama file atau folder

en: Restore
id_ID: Mengembalikan

en: SUCCESS
id_ID: KEBERHASILAN

en: Save Changes
id_ID: Simpan perubahan

en: Saving...
id_ID: Penghematan...

en: Search things
id_ID: Cari hal-hal

en: Select All
id_ID: Pilih Semua

en: Settings
id_ID: Pengaturan

en: Settings - Code-editor
id_ID: Pengaturan - Editor kode

en: Settings - General
id_ID: Pengaturan - Umum

en: Settings - User Restrictions
id_ID: Pengaturan - Pembatasan Pengguna

en: Settings - User Role Restrictions
id_ID: Pengaturan - Pembatasan Peran Pengguna

en: Settings saved.
id_ID: Pengaturan disimpan.

en: Shortcode - PRO
id_ID: Kode pendek - PRO

en: Simple cut a file or folder
id_ID: Sederhana memotong file atau folder

en: System Properties
id_ID: Properti sistem

en: Terms of Service
id_ID: Persyaratan Layanan

en: The backup apparently succeeded and is now complete.
id_ID: Pencadangan tampaknya berhasil dan sekarang selesai.

en: Themes
id_ID: Tema

en: Themes backup done on date
id_ID: Pencadangan tema dilakukan pada tanggal

en: Themes backup restored successfully.
id_ID: Pencadangan tema berhasil dipulihkan.

en: Time now
id_ID: Waktu sekarang

en: Timeout (max_execution_time)
id_ID: Waktu habis (max_execution_time)

en: To make a archive or zip
id_ID: Untuk membuat arsip atau zip

en: Today
id_ID: Hari ini

en: USE:
id_ID: MENGGUNAKAN:

en: Unable to removed backup!
id_ID: Tidak dapat menghapus cadangan!

en: Unable to restore DB backup.
id_ID: Tidak dapat memulihkan cadangan DB.

en: Unable to restore others.
id_ID: Tidak dapat memulihkan orang lain.

en: Unable to restore plugins.
id_ID: Tidak dapat memulihkan plugin.

en: Unable to restore themes.
id_ID: Tidak dapat memulihkan tema.

en: Unable to restore uploads.
id_ID: Tidak dapat memulihkan unggahan.

en: Upload Files Logs
id_ID: Unggah File Log

en: Upload files
id_ID: Unggah berkas

en: Uploads
id_ID: Unggah

en: Uploads backup done on date
id_ID: Upload backup dilakukan pada tanggal

en: Uploads backup restored successfully.
id_ID: Unggahan cadangan berhasil dipulihkan.

en: Verify
id_ID: Memeriksa

en: View Log
id_ID: Melihat log

en: WP File Manager
id_ID: Manajer File WP

en: WP File Manager - Backup/Restore
id_ID: WP File Manager - Cadangkan/Pulihkan

en: WP File Manager Contribution
id_ID: Kontribusi Manajer File WP

en: We love making new friends! Subscribe below and we promise to
        keep you up-to-date with our latest new plugins, updates,
        awesome deals and a few special offers.
id_ID: Kami senang membuat teman baru! Berlangganan di bawah dan kami berjanji untuk
        membuat Anda tetap up-to-date dengan plugin terbaru kami, update,
        penawaran luar biasa dan beberapa penawaran khusus.

en: Welcome to File Manager
id_ID: Selamat datang di Manajer File

en: You have not made any changes to be saved.
id_ID: Anda belum membuat perubahan apa pun untuk disimpan.
