WP File Manager - en to th translation catalogue (171 entries)

en: ->  It will ban particular users by just putting their ids seprated by commas(,). If user is Ban then they will not able to access wp file manager on front end.
th: -> มันจะแบนผู้ใช้บางคนโดยเพียงแค่ใส่รหัสของพวกเขาคั่นด้วยเครื่องหมายจุลภาค (,) หากผู้ใช้ถูกแบน พวกเขาจะเข้าถึงตัวจัดการไฟล์ wp ที่ส่วนหน้าไม่ได้

en: -> * for all operations and to allow some operation you can mention operation name as like, allowed_operations="upload,download". Note: seprated by comma(,). Default: *
th: -> * สำหรับการดำเนินการทั้งหมดและเพื่ออนุญาตให้ดำเนินการบางอย่าง คุณสามารถระบุชื่อการดำเนินการได้ เช่น allowed_operations="upload,download" หมายเหตุ: คั่นด้วยเครื่องหมายจุลภาค (,) ค่าเริ่มต้น: *

en: -> File Manager Theme. Default: Light
th: -> ภาษาของตัวจัดการไฟล์ ค่าเริ่มต้น: English(en)

en: -> File Modified or Create date format. Default: d M, Y h:i A
th: -> ไฟล์ที่แก้ไขหรือสร้างรูปแบบวันที่ ค่าเริ่มต้น: d M, Y h:i A

en: -> File manager Language. Default: English(en)
th: -> ภาษาของตัวจัดการไฟล์ ค่าเริ่มต้น: English(en)

en: -> Filemanager UI View. Default: grid
th: -> มุมมอง UI ตัวจัดการไฟล์ ค่าเริ่มต้น: grid

en: -> Here "test" is the name of folder which is located on root directory, or you can give path for sub folders as like "wp-content/plugins". If leave blank or empty it will access all folders on root directory. Default: Root directory
th: -> ที่นี่ "test" คือชื่อของโฟลเดอร์ที่อยู่บนไดเร็กทอรีราก หรือคุณสามารถกำหนดเส้นทางสำหรับโฟลเดอร์ย่อยได้ เช่น "wp-content/plugins" หากปล่อยว่างหรือว่างไว้ ระบบจะเข้าถึงโฟลเดอร์ทั้งหมดในไดเร็กทอรีราก ค่าเริ่มต้น: Root directory

en: -> It will allow all roles to access file manager on front end or You can simple use for particular user roles as like allowed_roles="editor,author" (seprated by comma(,))
th: -> จะอนุญาตให้ทุกบทบาทเข้าถึงตัวจัดการไฟล์ที่ส่วนหน้าหรือคุณสามารถใช้อย่างง่ายสำหรับบทบาทของผู้ใช้โดยเฉพาะเช่น allowed_roles="editor,author" (คั่นด้วยเครื่องหมายจุลภาค (,))

en: -> It will lock mentioned in commas. you can lock more as like ".php,.css,.js" etc. Default: Null
th: -> มันจะล็อคที่กล่าวถึงในเครื่องหมายจุลภาค คุณสามารถล็อคได้มากขึ้นเช่น ".php,.css,.js" เป็นต้น ค่าเริ่มต้น: Null

en: -> for access to read files permission, note: true/false, default: true
th: -> สำหรับการเข้าถึงสิทธิ์ในการอ่านไฟล์ หมายเหตุ: จริง/เท็จ ค่าเริ่มต้น: true

en: -> for access to write files permissions, note: true/false, default: false
th: -> สำหรับการเข้าถึงการเขียนสิทธิ์ในการเขียนไฟล์ หมายเหตุ: จริง/เท็จ ค่าเริ่มต้น: false

en: -> it will hide mentioned here. Note: seprated by comma(,). Default: Null
th: -> มันจะซ่อนที่กล่าวถึงที่นี่ หมายเหตุ: คั่นด้วยเครื่องหมายจุลภาค (,) ค่าเริ่มต้น: Null

en: <code>[wp_file_manager]</code> -> It will show file manager on front end. But only Administrator can access it and will control from file manager settings.
th: <code>[wp_file_manager]</code> -> มันจะแสดงตัวจัดการไฟล์ที่ส่วนหน้า แต่มีเพียงผู้ดูแลระบบเท่านั้นที่สามารถเข้าถึงได้และจะควบคุมจากการตั้งค่าตัวจัดการไฟล์

en: <code>[wp_file_manager_admin]</code> -> It will show file manager on front end. You can control all settings from file manager settings. It will work same as backend WP File Manager.
th: <code>[wp_file_manager_admin]</code> -> มันจะแสดงตัวจัดการไฟล์ที่ส่วนหน้า คุณสามารถควบคุมการตั้งค่าทั้งหมดได้จากการตั้งค่าตัวจัดการไฟล์ มันจะทำงานเหมือนกับตัวจัดการไฟล์ WP แบ็กเอนด์

en: <span class="fm_console_error">Nothing selected for backup</span>
th: <span class="fm_console_error">ไม่ได้เลือกไว้สำหรับการสำรองข้อมูล</span>

en: <span class="fm_console_error">Others backup failed.</span>
th: <span class="fm_console_error">การสำรองข้อมูลอื่นๆ ล้มเหลว</span>

en: <span class="fm_console_error">Plugins backup failed.</span>
th: <span class="fm_console_error">การสำรองข้อมูลปลั๊กอินล้มเหลว</span>

en: <span class="fm_console_error">Security Issue.</span>
th: <span class="fm_console_error">ปัญหาด้านความปลอดภัย</span>

en: <span class="fm_console_error">Themes backup failed.</span>
th: <span class="fm_console_error">การสำรองข้อมูลธีมล้มเหลว</span>

en: <span class="fm_console_error">Unable to create database backup.</span>
th: <span class="fm_console_error">สร้างการสำรองฐานข้อมูลไม่ได้</span>

en: <span class="fm_console_error">Uploads backup failed.</span>
th: <span class="fm_console_error">การสำรองข้อมูลการอัปโหลดล้มเหลว</span>

en: <span class="fm_console_success">All Done</span>
th: <span class="fm_console_success">เสร็จสิ้น</span>

en: <span class="fm_console_success">Database backup done.</span>
th: <span class="fm_console_success">สำรองข้อมูลฐานข้อมูลเรียบร้อยแล้ว</span>

en: <span class="fm_console_success">Others backup done.</span>
th: <span class="fm_console_success">สำรองข้อมูลอื่นๆ เรียบร้อยแล้ว</span>

en: <span class="fm_console_success">Plugins backup done.</span>
th: <span class="fm_console_success">สำรองข้อมูลปลั๊กอินเสร็จแล้ว</span>

en: <span class="fm_console_success">Themes backup done.</span>
th: <span class="fm_console_success">สำรองข้อมูลธีมเสร็จแล้ว</span>

en: <span class="fm_console_success">Uploads backup done.</span>
th: <span class="fm_console_success">อัปโหลดการสำรองข้อมูลเสร็จแล้ว</span>

en: Action
th: หนังบู๊

en: Actions upon selected backup(s)
th: การดำเนินการกับข้อมูลสำรองที่เลือก

en: Admin can restrict actions of any user. Also hide files and folders and can set different - different folders paths for different users.
th: ผู้ดูแลระบบสามารถ จำกัด การดำเนินการของผู้ใช้รายใดก็ได้ ซ่อนไฟล์และโฟลเดอร์และสามารถตั้งค่าเส้นทางโฟลเดอร์ที่แตกต่างกันไปสำหรับผู้ใช้ที่แตกต่างกัน

en: Admin can restrict actions of any userrole. Also hide files and folders and can set different - different folders paths for different users roles.
th: ผู้ดูแลระบบสามารถ จำกัด การดำเนินการของ userrol ใดก็ได้ ซ่อนไฟล์และโฟลเดอร์และสามารถตั้งค่าเส้นทางโฟลเดอร์ที่ต่างกันสำหรับบทบาทผู้ใช้ที่แตกต่างกัน

en: After enable trash, your files will go to trash folder.
th: หลังจากเปิดใช้งานถังขยะ ไฟล์ของคุณจะไปที่โฟลเดอร์ถังขยะ

en: After enabling this all files will go to media library.
th: หลังจากเปิดใช้งานนี้ ไฟล์ทั้งหมดจะไปที่ไลบรารีสื่อ

en: Are you sure want to remove selected backup(s)?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบข้อมูลสำรองที่เลือก

en: Are you sure you want to delete this backup?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบข้อมูลสำรองนี้

en: Are you sure you want to restore this backup?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการคืนค่าข้อมูลสำรองนี้

en: Backup / Restore
th: สำรอง / กู้คืน

en: Backup Date
th: วันที่สำรอง

en: Backup Now
th: การสำรองข้อมูลในขณะนี้

en: Backup Options:
th: ตัวเลือกการสำรองข้อมูล:

en: Backup data (click to download)
th: สำรองข้อมูล (คลิกเพื่อดาวน์โหลด)

en: Backup files will be under
th: ไฟล์สำรองจะอยู่ภายใต้

en: Backup is running, please wait
th: กำลังสำรองข้อมูล โปรดรอสักครู่

en: Backup not found!
th: ไม่พบข้อมูลสำรอง!

en: Backup removed successfully!
th: ลบข้อมูลสำรองเรียบร้อยแล้ว!

en: Backup successfully deleted.
th: ลบข้อมูลสำรองเรียบร้อยแล้ว

en: Backups removed successfully!
th: ลบข้อมูลสำรองเรียบร้อยแล้ว!

en: Ban
th: ห้าม

en: Browser and OS (HTTP_USER_AGENT)
th: เบราว์เซอร์และระบบปฏิบัติการ (HTTP_USER_AGENT)

en: Buy PRO
th: ซื้อโปร

en: Buy Pro
th: ซื้อโปร

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Change Theme Here:
th: เปลี่ยนธีมที่นี่:

en: Code-editor View
th: มุมมองตัวแก้ไขโค้ด

en: Confirm
th: ยืนยัน

en: Copy files or folders
th: คัดลอกไฟล์หรือโฟลเดอร์

en: Currently no backup(s) found.
th: ไม่พบข้อมูลสำรองในขณะนี้

en: DELETE FILES
th: ลบไฟล์

en: Dark
th: มืด

en: Database Backup
th: สำรองฐานข้อมูล

en: Database backup done on date
th: สำรองข้อมูลฐานข้อมูลเสร็จในวันที่

en: Database backup restored successfully.
th: กู้คืนการสำรองฐานข้อมูลเรียบร้อยแล้ว

en: Default
th: ค่าเริ่มต้น

en: Default:
th: ค่าเริ่มต้น:

en: Delete
th: ลบ

en: Deselect
th: ยกเลิกการเลือก

en: Dismiss this notice.
th: ปิดประกาศนี้

en: Donate
th: บริจาค

en: Download Files Logs
th: ดาวน์โหลดไฟล์บันทึก

en: Download files
th: ดาวน์โหลดไฟล์

en: Duplicate or clone a folder or file
th: ทำซ้ำหรือโคลนโฟลเดอร์หรือไฟล์

en: Edit Files Logs
th: แก้ไขไฟล์บันทึก

en: Edit a file
th: แก้ไขไฟล์

en: Enable Files Upload to Media Library?
th: เปิดใช้งานการอัปโหลดไฟล์ไปยัง Media Library หรือไม่

en: Enable Trash?
th: เปิดใช้งานถังขยะหรือไม่

en: Existing Backup(s)
th: ข้อมูลสำรองที่มีอยู่

en: Extract archive or zipped file
th: แตกไฟล์เก็บถาวรหรือไฟล์ซิป

en: File Manager - Shortcode
th: ตัวจัดการไฟล์ - รหัสย่อ

en: File Manager - System Properties
th: ตัวจัดการไฟล์ - คุณสมบัติของระบบ

en: File Manager Root Path, you can change according to your choice.
th: File Manager Root Path คุณสามารถเปลี่ยนได้ตามต้องการ

en: File Manager has a code editor with multiple themes. You can select any theme for code editor. It will display when you edit any file. Also you can allow fullscreen mode of code editor.
th: ตัวจัดการไฟล์มีตัวแก้ไขโค้ดที่มีหลายธีม คุณสามารถเลือกธีมสำหรับโปรแกรมแก้ไขโค้ดได้ จะปรากฏขึ้นเมื่อคุณแก้ไขไฟล์ใด ๆ นอกจากนี้คุณสามารถอนุญาตให้ใช้โหมดเต็มหน้าจอของตัวแก้ไขโค้ด

en: File Operations List:
th: รายการการทำงานของไฟล์:

en: File doesn't exist to download.
th: ไม่มีไฟล์ให้ดาวน์โหลด

en: Files Backup
th: ไฟล์สำรอง

en: Gray
th: สีเทา

en: Help
th: ช่วยด้วย

en: Here admin can give access to user roles to use filemanager. Admin can set Default Access Folder and also control upload size of filemanager.
th: ที่นี่ผู้ดูแลระบบสามารถให้สิทธิ์การเข้าถึงบทบาทผู้ใช้เพื่อใช้ filemanager ผู้ดูแลระบบสามารถตั้งค่าโฟลเดอร์การเข้าถึงข้อมูลเริ่มต้นและควบคุมขนาดการอัพโหลดไฟล์ได้

en: Info of file
th: ข้อมูลของไฟล์

en: Invalid Security Code.
th: รหัสความปลอดภัยไม่ถูกต้อง.

en: Last Log Message
th: ข้อความบันทึกล่าสุด

en: Light
th: เบา

en: Logs
th: บันทึก

en: Make directory or folder
th: สร้างไดเร็กทอรีหรือโฟลเดอร์

en: Make file
th: ทำไฟล์

en: Maximum file upload size (upload_max_filesize)
th: ขนาดการอัปโหลดไฟล์สูงสุด (upload_max_filesize)

en: Memory Limit (memory_limit)
th: หน่วยความจำ จำกัด (memory_limit)

en: Missing backup id.
th: ไม่มีรหัสสำรอง

en: Missing parameter type.
th: ไม่มีประเภทพารามิเตอร์

en: Missing required parameters.
th: ไม่มีพารามิเตอร์ที่จำเป็น

en: No Thanks
th: ไม่เป็นไรขอบคุณ

en: No log message
th: ไม่มีข้อความบันทึก

en: No logs found!
th: ไม่พบบันทึก!

en: Note:
th: บันทึก:

en: Note: These are demo screenshots. Please buy File Manager pro to Logs functions.
th: หมายเหตุ: นี่เป็นภาพหน้าจอสาธิต โปรดซื้อฟังก์ชัน File Manager pro to Logs

en: Note: This is just a demo screenshot. To get settings please buy our pro version.
th: หมายเหตุ: นี่เป็นเพียงภาพหน้าจอสาธิตเท่านั้น หากต้องการตั้งค่าโปรดซื้อเวอร์ชัน Pro ของเรา

en: OK
th: ตกลง

en: Ok
th: ตกลง

en: Others (Any other directories found inside wp-content)
th: อื่น ๆ (ไดเร็กทอรีอื่น ๆ ที่พบใน wp-content)

en: Others backup done on date
th: การสำรองข้อมูลอื่น ๆ เสร็จสิ้นในวันที่

en: Others backup restored successfully.
th: กู้คืนข้อมูลสำรองอื่นสำเร็จแล้ว

en: PHP version
th: เวอร์ชัน PHP

en: Parameters:
th: พารามิเตอร์:

en: Paste a file or folder
th: วางไฟล์หรือโฟลเดอร์

en: Please Enter Email Address.
th: กรุณากรอกอีเมล์

en: Please Enter First Name.
th: กรุณาใส่ชื่อ.

en: Please Enter Last Name.
th: กรุณาใส่นามสกุล

en: Please change this carefully, wrong path can lead file manager plugin to go down.
th: โปรดเปลี่ยนอย่างระมัดระวัง เส้นทางที่ไม่ถูกต้องอาจทำให้ปลั๊กอินตัวจัดการไฟล์หยุดทำงาน

en: Plugins
th: ปลั๊กอิน

en: Plugins backup done on date
th: การสำรองข้อมูลปลั๊กอินเสร็จสิ้นในวันที่

en: Plugins backup restored successfully.
th: สำรองข้อมูลปลั๊กอินสำเร็จแล้ว

en: Post maximum file upload size (post_max_size)
th: ขนาดไฟล์อัพโหลดสูงสุด (post_max_size)

en: Preferences
th: การตั้งค่า

en: Privacy Policy
th: นโยบายความเป็นส่วนตัว

en: Public Root Path
th: เส้นทางรูตสาธารณะ

en: RESTORE FILES
th: กู้คืนไฟล์

en: Remove or delete files and folders
th: ลบหรือลบไฟล์และโฟลเดอร์

en: Rename a file or folder
th: เปลี่ยนชื่อไฟล์หรือโฟลเดอร์

en: Restore
th: คืนค่า

en: SUCCESS
th: ความสำเร็จ

en: Save Changes
th: บันทึกการเปลี่ยนแปลง

en: Saving...
th: ประหยัด...

en: Search things
th: ค้นหาสิ่งของ

en: Select All
th: เลือกทั้งหมด

en: Settings
th: การตั้งค่า

en: Settings - Code-editor
th: การตั้งค่า - Code-editor

en: Settings - General
th: การตั้งค่า - ทั่วไป

en: Settings - User Restrictions
th: การตั้งค่า - ข้อ จำกัด ของผู้ใช้

en: Settings - User Role Restrictions
th: การตั้งค่า - ข้อ จำกัด บทบาทของผู้ใช้

en: Settings saved.
th: การตั้งค่าที่บันทึกไว้.

en: Shortcode - PRO
th: รหัสย่อ - PRO

en: Simple cut a file or folder
th: ตัดไฟล์หรือโฟลเดอร์อย่างง่าย

en: System Properties
th: คุณสมบัติของระบบ

en: Terms of Service
th: เงื่อนไขการให้บริการ

en: The backup apparently succeeded and is now complete.
th: เห็นได้ชัดว่าการสำรองข้อมูลสำเร็จและตอนนี้เสร็จสมบูรณ์แล้ว

en: Themes
th: ธีม

en: Themes backup done on date
th: การสำรองข้อมูลธีมเสร็จสิ้นในวันที่

en: Themes backup restored successfully.
th: สำรองข้อมูลธีมสำเร็จแล้ว

en: Time now
th: เวลาในขณะนี้

en: Timeout (max_execution_time)
th: หมดเวลา (max_execution_time)

en: To make a archive or zip
th: ในการสร้างไฟล์เก็บถาวรหรือ zip

en: Today
th: วันนี้

en: USE:
th: ใช้:

en: Unable to removed backup!
th: ลบข้อมูลสำรองไม่ได้!

en: Unable to restore DB backup.
th: ไม่สามารถกู้คืนข้อมูลสำรอง DB

en: Unable to restore others.
th: ไม่สามารถกู้คืนผู้อื่นได้

en: Unable to restore plugins.
th: ไม่สามารถกู้คืนปลั๊กอินได้

en: Unable to restore themes.
th: ไม่สามารถกู้คืนธีมได้

en: Unable to restore uploads.
th: ไม่สามารถกู้คืนการอัปโหลด

en: Upload Files Logs
th: อัปโหลดไฟล์บันทึก

en: Upload files
th: อัพโหลดไฟล์

en: Uploads
th: อัพโหลด

en: Uploads backup done on date
th: อัปโหลดการสำรองข้อมูลเสร็จสิ้นในวันที่

en: Uploads backup restored successfully.
th: กู้คืนข้อมูลสำรองการอัปโหลดสำเร็จแล้ว

en: Verify
th: ยืนยัน

en: View Log
th: ดูบันทึก

en: WP File Manager
th: ตัวจัดการไฟล์ WP

en: WP File Manager - Backup/Restore
th: WP File Manager - สำรอง/กู้คืน

en: WP File Manager Contribution
th: การสนับสนุนตัวจัดการไฟล์ WP

en: We love making new friends! Subscribe below and we promise to
        keep you up-to-date with our latest new plugins, updates,
        awesome deals and a few special offers.
th: เราชอบหาเพื่อนใหม่! สมัครสมาชิกด้านล่างและเราสัญญาว่าจะ
        แจ้งให้คุณทราบเกี่ยวกับปลั๊กอิน อัปเดต ใหม่ล่าสุดของเรา
        ข้อเสนอสุดพิเศษและข้อเสนอพิเศษไม่กี่อย่าง

en: Welcome to File Manager
th: ยินดีต้อนรับสู่ตัวจัดการไฟล์

en: You have not made any changes to be saved.
th: คุณยังไม่ได้ทำการเปลี่ยนแปลงใด ๆ เพื่อบันทึก
